Rowerowo.pl – ekipa rowerowa z Radomska

Pławno – cmentarz żydowski

O istnieniu tego cmentarza wie niewiele osób. Znajduję się on przed lasem w połowie drogi pomiędzy Pławnem, a Zagórzem. W trakcie wojny został on zupełnie zniszczony. Po wojnie nikt o to miejsce nie dbał, powstało to nawet śmietnisko. Na tą chwile miejsce to (mimo remontu pod koniec lat 80-tych) ponownie ulega degradacji. Chowani byli Żydzi głównie z Pławna, a także z pobliskich Gidel. Żydowska społeczność zapisała się w historii byłego miasta. Pod koniec XIX wieku Żydzi stanowili 53% mieszkańców Pławna. Na początku XX wieku, rabin Icchak Mordechaj Ha-Kohen Rabinowicz utworzył tam wyższą szkołę religijną (jesziwa). Losy Żydów w Pławnie trakcie II wojny były podobnie tragiczne jak i tych w całym kraju. Utworzono tu getto, a po krótkim czasie wywieziono jego mieszkańców do obozu w Treblince gdzie zginęli.

Namiary GPS (lat., long.): 50.984780788, 19.474339485

Pławno - cmentarz żydowski.
Pławno - cmentarz żydowski.
Pławno - cmentarz żydowski.
Pławno - cmentarz żydowski.
OSTATNIA WYCIECZKA:
2022-08-19 Cieszanowice Ręczno

2022.09.18 Cieszanowice – Ręczno

Zdjęcia z kolejnej naszej eskapady po okolicach Radomska. Jak planowaliśmy – dotarliśmy do Leśnego Zajazdu, gdzie po odpoczynku wróciliśmy już …

LOSOWA ATRAKCJA W OKOLICY:

Stróża - Kościół
Architektura

Stróża – drewniany kościół

Kościół pw. św. Kazimierza znajduje się blisko pałacu. Zbudowany prawdopodobnie po 1690 r. z drewna modrzewiowego. Budowla orientowana, jednonawową. Nakrywa...
Udostępnij