Rowerowo.pl – ekipa rowerowa z Radomska

Trzebnica – zabytkowy dworek

   Znajduje się w niej klasycystyczny dwór z 1 połowy XIX wieku. Miejsce związane jest ze słynną polską kurierką z czasów II wojny światowej Krystyną Skarbkówną, ochrzczoną w pobliskiej parafii Bęczkowice. Jej rodzice byli właścicielami dworu i majątku. W latach 1880-1890 następuje rozbudowa dworku. Dobudowano skrzydło i w tym czasie zasadzono drzewa w celu utworzenia parku. Jest on parterową budowlą murowaną. Posiada piętrowy ryzalit w części środkowej i pięterko od północy. W ryzalicie znajduje się czterokolumnowy portyk z balkonem.

W roku 1954 dworek zostaje przekazany Wydziałowi Oświaty w Piotrkowie Tryb. i do niego przeniesiono Szkołę Podstawową, która znajduje się tam nadal.

Ciekawostki:

Jak podaje legenda kiedyś były tutaj trzęsawiska w odległości ok. 200 m od obecnej drogi do Bęczkowic, przez te trzęsawiska wiodła dawniejsza droga. Drogą tą w okresie „Potopu” jechali Szwedzi, którzy właśnie w tym miejscu zostali zaatakowani przez polskie wojsko.

W czasie powstania styczniowego w 1863r. dwór w Trzepnicy dawał schronienie powstańcom. Śladem tego powstała na pamiątkę w ścianie kula armatnia, istniejąca do 1957r.

Tutaj, na dworze przebywał mjr Józef Oksiński wraz ze swym oddziałem. Drugim przywódcą powstania styczniowego, który czasowo przebywał w Trzepnicy był Marian Langiewicz, jeden z wybitniejszych przedstawicieli walk o niepodległość Polski.

Jednak najwybitniejszą postacią historyczną przebywającą w Trzepnicy był Andrzej Frycz Modrzewski – najwybitniejszy myśliciel polskiego odrodzenia, przyjaciel człowieka, obrońca pokrzywdzonych, humanista czuły na każdą niedolę ludzką.

Namiary GPS (lat., long.): 51.209400, 19.722950

Trzepnica - dworek
OSTATNIA WYCIECZKA:
2022-08-19 Cieszanowice Ręczno

2022.09.18 Cieszanowice – Ręczno

Zdjęcia z kolejnej naszej eskapady po okolicach Radomska. Jak planowaliśmy – dotarliśmy do Leśnego Zajazdu, gdzie po odpoczynku wróciliśmy już …

LOSOWA ATRAKCJA W OKOLICY:

Ewina - miejsce walk
Historyczne

Ewina – miejsce walk

W 1944 r. w okolicznych lasach rozegrała się zwycięska bitwa partyzantów Armii Ludowej z oddziałami niemieckimi. 12 września 1944 roku...
Udostępnij